Office of the Law School Registrar
Course Directory

UPPER-LEVEL COURSE GRID
Spring 2002

Updated 1/03/02


See Grid Below


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Time
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
... -

9:00

Legal Prof  
(Cunningham) 7:30-9
Transnational Litigation
(Haley) 8-9
Legal Prof (Cunningham) 7:30-9

Transnational Litigation (Haley) 8-9

Transnational Litigation  
(Haley) 8-9

Estate Pl & Dr (Brody) 8:30-10

Empl Law Clinic (Tokarz) 8:30-10:30

9:00-10:00 Patent Law (Kieff)

UCC Article 2 (Keating)

Corp Tax/Reorg (Wiedenbeck) 9-11

Patent Law (Kieff)

UCC Article 2 (Keating)

Adv Leg Rsrch-sec 1 (Berwick)

Securities Reg (Paredes) 9:30-11

Estate Pl & Dr (Brody) 8:30-10

Corp Tax/Reorg (Wiedenbeck) 9-11

Patent Law (Kieff)

UCC Article 2 (Keating)

Empl Law Clinic (Tokarz) 8:30-10:30

Adv Leg Rsrch-sec 1 (Berwick)

Securities Reg (Paredes) 9:30-11

10:00-11:00 Corp Tax/Reorg (Wiedenbeck) 10-11

Children & the Law (Kuhns)

Consumer Trans (Greenfield)

Corp Tax/Reorg (Wiedenbeck) 9-11

Children & the Law (Kuhns)

Consumer Trans (Greenfield)

Securities Reg (Paredes) 9:30-11 Corp Tax/Reorg (Wiedenbeck) 9-11

Children & the Law (Kuhns)

Consumer Trans (Greenfield)

Empl Law Clinic (Tokarz) 8:30-10:30

Securities Reg (Paredes) 9:30-11

11:00-12:00 Copyright (McManis)

Family Law (Appleton)

Prods Liab/Int'l Prods Liab (Ellis)

Copyright (McManis)

Family Law (Appleton)

Prods Liab/Int'l Prods Liab (Ellis)

  Copyright (McManis)

Family Law (Appleton)

Prods Liab/Int'l Prods Liab (Ellis)

Family Law (Appleton)

Leg Profession (Pinard) 11-12:30

12:00-1:00   Human Genome Project (Dresser) [ADR-sec 1 (Tokarz) 12-3 
has been changed and will  meet WED 5-8]
Human Genome Project (Dresser) Leg Profession (Pinard) 11-12:30

Pretrial-PK, sec 6 (Luepke) 12-3

Fed Jur (Flagg) 12-1:30

1:00-2:00 CJA II (Goldwasser)

Evidence (Aiken)

CJA II (Goldwasser)

Evidence (Aiken)

ADR-sec 1 
(Tokarz) 12-3

Fed Jur (Flagg) 1-2:30

Leg Profession (Pinard) 1-2:30

CJA II (Goldwasser)

Evidence (Aiken)

Pretrial-PK, sec 6 (Luepke) 12-3

Fed Jur (Flagg) 12-1:30

Interdisc Env Clinic (Lipeles) 1-3

2:00-3:00 Corporations (Paredes)

Estate & Gift Tax (Wiedenbeck)

Corporations (Paredes)

Estate & Gift Tax (Wiedenbeck)

Criminal Just Clinic 
(Joy) 2:30-4:30

Fed Jur (Flagg) 1-2:30

Leg Profession (Pinard) 1-2:30

ADR-sec 1  
(Tokarz) 12-3

US Atty Clinic (Ruger) 2-4

Corporations (Paredes)

Estate & Gift Tax (Wiedenbeck)

Pretrial-PK, sec 6 (Luepke) 12-3

Interdisc Env Clinic (Lipeles) 1-3

3:00-4:00

Congressional Ethics: Keeping the House Clean (Talent/Talent) 3-5

Contracts & IP Sem (Kieff) 3-5

Criminal Process Sem (Bracey) 3-5

Intl IP Law Sem (McManis) 3-5

*Intl Investmt Sem (Mutharika)

Intl Legal Process:Intl Criminal Law Case Studies Sem (Sadat) 3-5

*Landlord-Tenant Sem (Becker)

Law in the Urban Community Sem (Cunningham) 3-5

Reorganization Sem  3-5
(Keating/Palans/Schermer)

Tax Policy Sem (Staudt) 3-5

Voting Rights Sem (Butler)  3-5

Criminal Just Cl 
(Joy) 2:30-4:30

Civ Just Clinic
(Aiken/Pinard) 3-4:30

Land Use (Mandelker) 3-4:30

Pretrial-PK
, sec 1
(Nowogrocki) 3-6

Con Law III (La Pierre) 3-5

Supreme Court (Epstein/Knight) 3-5

Pretrial-PK, sec 3
(Ferry) 3-6



Intro to US Law II (Greenhaw/Downey)

Civ Just Clinic (Aiken/Pinard) 3-4:30

Land Use (Mandelker) 3-4:30

US Atty Clinic (Ruger) 2-4



MAKE UP

CLASS

TIME

3 - 5
4:00-5:00 Criminal Just Cl 
(Joy) 2:30-4:30

Civ Just Clinic
(Aiken/Pinard) 3-4:30

Land Use (Mandelker) 3-4:30

Pretrial-PK,sec 1 (Nowogrocki) 3-6
 .....................
Pretrial-PK,sec 1 (Nowogrocki) 3-6

Adv I P Lit (Upchurch/Wheelock) 4:30-6

Estate Pl & Dr (Brody) 4:30-6

Jurisprudence (Paulson) 4:30-6

Con Law II (Flagg) 4:30-6:30

Federal Inc Tax (Staudt) 4:30-6:30

Con Law III (La Pierre) 3-5

Supreme Court (Epstein/Knight) 3-5

Pretrial-PK, sec 3
(Ferry) 3-6

Adv Trial (Rosen) 4-7

Pretrial-PK,sec 4 (Denner) 4-7

Civ Just Clinic (Aiken/Pinard) 3-4:30

Land Use (Mandelker) 3-4:30
 .....................
Adv I P Lit (Upchurch/Wheelock) 4:30-6

Jurisprudence (Paulson) 4:30-6

Con Law II (Flagg) 4:30-6:30

Federal Inc Tax (Staudt) 4:30-6:30

5:00-6:00 Bus Acquistions
(Lehrer) 5-6:30

Cyberspace Lw (Fendell/Sableman) 5-6:30

Trial (Joy) 5-6:30

Jud Clerkship Cl
(Bobinette) 5:30-7:30
(15 min bi-weekly individual mtgs)

Pretrial-PK,sec 1 (Nowogrocki) 3-6

Adv I P Lit (Upchurch/Wheelock) 4:30-6

Estate Pl & Dr (Brody) 4:30-6

Jurisprudence (Paulson) 4:30-6

Con Law II (Flagg) 4:30-6:30

Federal Inc Tax (Staudt) 4:30-6:30

Patent Drafting (Kang/Kepler) 5-6:30

Pretrial-PK,sec 2 (Mummert) 5-8

Pretrial-PK,sec 3 (Ferry) 3-6

Adv Trial (Rosen) 4-7

Pretrial-PK,sec 4 (Denner) 4-7

Bus Acquisitions (Lehrer) 5-6:30

Cyberspace Law
(Fendell/Sableman)
 
5-6:30

ADR-sec 5 (Young) 5-8

ADR-sec 1 (Tokarz) 5-8

Adv I P Lit (Upchurch/Wheelock) 4:30-6

Jurisprudence (Paulson) 4:30-6

Con Law II (Flagg) 4:30-6:30

Federal Inc Tax (Staudt) 4:30-6:30

Patent Drafting (Kang/Kepler) 5-6:30

Adv Practical Crim Pro (Burton/Garvey) 5-8

Pretrial-PK, sec 5 (Allen/Bindler) 5:30-8:30

 
6:00-

- -

Bus Acquisitions
(Lehrer) 5-6:30

Cyberspace Lw (Fendell/Sableman) 5-6:30

Trial (Joy) 5-6:30

ADR-sec 2 (Freed) 6-9

ADR-sec 4 (Giegerman) 6-9

Jud Clerkship Clinic 
(Bobinette) 5:30-7:30
(15 min bi-weekly individual mtgs)

Construction Law Drafting 
(Colagiovanni) 6-8

..................................

Adv. Trial Advocacy, sec 2, (Holtshouser)  6:30-8:30

ADR-sec 2 (Freed) 6-9

ADR-sec 4 (Geigerman) 6-9

Jud Clerkship Clinic 
(Bobinette) 5:30-7:30
(15 min bi-weekly individual mtgs)

Construction Law Drafting 
(Colagiovanni) 6-8

Con Law II (Flagg) 4:30-6:30

Federal Inc Tax (Staudt) 4:30-6:30

Patent Drafting (Kang/Kepler) 5-6:30

Pretrial, sec 2 (Mummert) 5-8
 .....................
Pretrial, sec 2 (Mummert) 5-8

Sports Law Pl &Dr (Lattinville) 6:30-8

Commercial Real Estate Prac/Drafting (Hammel) 6:30-8:30

Media Litigation (Lipman) 6:30-8:30

Adv Trial (Rosen) 4-7

Pretrial-PK, sec 4 (Denner) 4-7

Bus Acquisitions (Lehrer) 5-6:30

Cyberspace Law
(Fendell/Sableman)
5-6:30

Complex Civil Litigation (Bennett) 6-8

[ADR-sec 3 (Frankel) 6-9(canceled)]

ADR-sec 5 (Young) 5-8

ADR-sec 1 (Tokarz) 5-8

Con Law II (Flagg) 4:30-6:30

Federal Inc Tax (Staudt) 4:30-6:30

Patent Drafting (Kang/Kepler) 5-6:30

Adv Practical Crim Pro (Burton/Garvey) 5-8

Pretrial-PK, sec 5 (Allen/Bindler) 5:30-8:30

Trial (Joy) 6-8 (two sections will meet from 6:30-8:30)
 .....................
Trial (Joy) 6-8 (two sections will meet from 6:30-8:30)

Adv Practical Crim Pro (Burton/Garvey) 5-8

Pretrial-PK, sec 5 (Allen/Bindler) 5:30-8:30

Sports Law Pl & Dr (Lattinville) 6:30-8

 

*Seminar will not meet as a group on a regular basis & may not meet 3-5 Monday, so MAY be possible also to take another course at this time.