Office of the Law School Registrar:
Course Directory:
UPPERCLASS SCHEDULE - FALL 1999

Issued: March 24, 1999


See Table Below














Time

Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday

Friday

... -

9:00

Bankruptcy (Schermer) 7:40-9

Adv Legal Research (Berwick) 8-9

CJA I (Kuhns) 8-9

Bankruptcy (Schermer) 7:40-9

CJA I (Kuhns) 8-9

Adv Legal Research (Berwick) 8-9

CJA I (Kuhns) 8-9

Empl Law Clinic (Kim)8-9:30

9:00-

10:00

Environmental Law (Lipeles)

Immigration Law (Legomsky)

Securities Reg (Thompson)

Environmental Law (Lipeles)

Immigration Law (Legomsky)

Securities Reg (Thompson)

Int'l Law (Mutharika) 9:30-11

Legl Profession(Kuehn) 9:30-11

Real Est (Meiklejohn) 9:30-11

Environmental Law (Lipeles)

Immigration Law (Legomsky)

Securities Reg (Thompson)

Empl Law Clinic (Kim) 8-9:30

Int'l Law (Mutharika) 9:30-11

Legl Profession (Kuehn) 9:30-11

Real Est (Meiklejohn) 9:30-11

10:00-

11:00

Admin Law (Levin)

Trusts & Estates (Foster)

Unfair Trade (McManis)

Admin Law (Levin)

Trusts & Estates (Foster)

Unfair Trade (McManis)

Int'l Law (Mutharika) 9:30-11

Legl Profession(Kuehn) 9:30-11

Real Est (Meiklejohn) 9:30-11

Admin Law (Levin)

Trusts & Estates (Foster)

Unfair Trade (McManis)

Int'l Law (Mutharika) 9:30-11

Legl Profession (Kuehn) 9:30-11

Real Est (Meiklejohn) 9:30-11

11:00-

12:00

Antitrust (Drobak)

Corporations (Thompson)

Insurance (Bernstein)

Antitrust (Drobak)

Corporations (Thompson)

Insurance (Bernstein)

Antitrust (Drobak)

Corporations (Thompson)

Insurance (Bernstein)

Corporations (Thompson)

12:00-

1:00

ERISA/Benefits(Wiedenbeck)

Evidence (Aiken)

Int'l Crim Law (Wexler)

ERISA/Benefits(Wiedenbeck)

Evidence (Aiken)

Int'l Crim Law (Wexler)

Social Scientific Research

(Epstein) 12-2

Pretrial-sec 2 (KN/Walsh) 12-3

ERISA/Benefits(Wiedenbeck)

Evidence (Aiken)

Int'l Crim Law (Wexler)

Pretrial-sec 1

(Norwood) 12-3

1:00-

2:00

Legislation (Levin)

Legislation (Levin)

Products Liability (Ellis)

Theory Prop Rghts(Drobak/North)1-2:30

Social Scientific Research

(Epstein) 12-2

Pretrial-sec 2 (KN/Walsh) 12-3

Legislation (Levin)

Products Liability (Ellis)

Theory Prop Rghts(Drobak/North)1-2:30

Pretrial-sec 1

(Norwood) 12-3

2:00-

3:00

Fed Inc Tax (Wiedenbeck)

Labor Law I (Bernstein)

Theory Prop Rghts(Drobak/North)1-2:30

Children & Law (Kuhns)

Fed Inc Tax (Wiedenbeck)

Labor Law I (Bernstein)

Children & Law (Kuhns)

Fed Inc Tax (Wiedenbeck)

Pretrial-sec 2 (KN/Walsh) 12-3

Theory Prop Rghts(Drobak/North)1-2:30

Children & Law (Kuhns)

Fed Inc Tax (Wiedenbeck)

Labor Law I (Bernstein)

Pretrial-sec 1

(Norwood) 12-3

3:00-

4:00

Civil Justice Clinic (Aiken)

Environ Justice Seminar

(Kuehn)

Litigation Seminar (Hoffman)

*Env & Land Use Litigation

Seminar(Mandelker)

*Immig,Cit'ship/Int'l Human

Rights Sem (Legomsky)

*Res. Topics in Socialist Law Seminar (Foster)

Conflict of Laws (Appleton) 3-4:30

Int'l Orgs (Mutharika) 3-4:30

State & Local Govt (Mandelker) 3-4:30

Empl Law Clinic (Kim)

3-5 (as scheduled)

Conflict of Laws (Appleton) 3-4:30

Int'l Orgs (Mutharika) 3-4:30

State & Local Govt (Mandelker) 3-4:30

Pretrial-sec 4 (KN/MacDonald) 3-6

4:00-

5:00

Conflict of Laws (Appleton) 3-4:30

Int'l Orgs (Mutharika) 3-4:30

State & Local Govt (Mandelker) 3-4:30

Corporations (Seligman) 4:30-6

I P Lit (Upchurch/Wheelock) 4:30-6

Nontraditional Persp (Flagg) 4:30-6

Crim Justice Clinic (Hoffman)

4:30-6:30 (at PD Office)

Empl Law Clinic (Kim)

3-5 (as scheduled)

Conflict of Laws (Appleton) 3-4:30

Int'l Orgs (Mutharika) 3-4:30

State & Local Govt (Mandelker) 3-4:30

Pretrial-sec 4 (KN/MacDonald) 3-6

I P Lit (Upchurch/Wheelock) 4:30-6

Nontraditional Persp (Flagg) 4:30-6

Trial Practice (Goldwasser) 4:30-7:30

 

5:00-

...

Corporations (Seligman) 5-6:30

Pretrial-sec 3 (KN/Keith) 5-8

Sports/Ent Pl/Dr 5:30-7

(Lattinville/Michelman/Schmidt)

Judicial Clerkship (Bobinette) 5:30-7:30 (15 min appts)

Corporations (Seligman) 4:30-6

I P Lit (Upchurch/Wheelock) 4:30-6

Nontraditional Persp (Flagg) 4:30-6

Crim Justice Clinic (Hoffman)

4:30-6:30 (at PD Office)

Sports/Ent Pl/Dr 5:30-7

(Lattinville/Michelman/Schmidt)

Reg of Toxic & Haz Substances

(Lipeles) 5:30-8

Pretrial-sec 4 (KN/MacDonald) 3-6

I P Lit (Upchurch/Wheelock) 4:30-6

Nontraditional Persp (Flagg) 4:30-6

Trial Practice (Goldwasser) 4:30-7:30

Jury Instructions Drafting (Noce) 6-8

* Writing seminars may or may not meet as a group; see course description, first class assignment, or professor for details on meetings.