Office of the Law School Registrar
Course Directory

Grid - Upperclass Schedule
Spring 2001
 


Current as of November 3, 2000
See Table Below

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Time Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday
. . . - 
  9:00
Japanese Law
   (Haley) 8-9
Japanese Law
   (Haley) 8-9 
Business Plan/Draft
   (Newmark) 8-9
Crim Just Adm I
   (Kuhns) 8-9
Adv Legl Research,
    sec 1 (Berwick) 8-9
Compar Con Law Seminar
   (Cunningham) 7:30-9:30
Japanese Law
   (Haley) 8-9
Crim Just Adm I
   (Kuhns) 8-9
Japanese Law
   (Haley) 8-9 
Crim Just Adm I
   (Kuhns) 8-9
Adv Legl Research,
    sec 1 (Berwick) 8-9
Biotech Seminar
   (Rai) 7:30-9:30 
Estate Plan/Draft
   (Brody) 8:30-10
9:00- 
  10:00
Fed Inc Tax
   (Staudt)
Prod/Int'l Prod Liab
   (Ellis)
Fed Inc Tax
   (Staudt) 
Prod/Int'l Prod Liab
   (Ellis)
Adv Legl Research,
  sec 2  (Berwick)
Compar Con Law Seminar
   (Cunningham) 7:30-9:30
Fed Inc Tax
   (Staudt) 9-10
Fed Inc Tax

   (Staudt) 9-10
Legal Prof
   (Joy) 9:30-11
Remedies
   (Cunningham) 9:30-11
Fed Inc Tax
   (Staudt) 
Prod/Int'l Prod Liab
   (Ellis)
Adv Legl Research,
  sec 2  (Berwick)
Biotech Seminar
   (Rai) 7:30-9:30 
Estate Plan/Draft
   (Brody) 8:30-10
Estate Plan/Draft

   (Brody) 8:30-10
Legal Prof
   (Joy) 9:30-11
Remedies
   (Cunningham) 9:30-11
10:00-
  11:00
Am Legal History
   (Banner) 
Commercial Law
   (Meiklejohn)
Copyright
   (McManis)
Am Legal History
   (Banner) 
Commercial Law
   (Meiklejohn)
Copyright
   (McManis)
Legal Prof
   (Joy) 9:30-11 
Remedies
   (Cunningham) 9:30-11
Am Legal History
   (Banner) 
Commercial Law
   (Meiklejohn)
Copyright
   (McManis)
Legal Prof
   (Joy) 9:30-11 
Remedies
   (Cunningham) 9:30-11
11:00-
  12:00
Employment Discrim
   (Bernstein) 
Estate & Gift Tax
   (Foster)
Family Law
   (Appleton)
Employment Discrim
   (Bernstein) 
Estate & Gift Tax
   (Foster)
Family Law
   (Appleton)
Employment Discrim
  (Bernstein) 
Estate & Gift Tax
   (Foster)
Family Law
   (Appleton)
Family Law
  (Appleton)
12:00- 
  1:00
Bioethics
   (Dresser) 
Con Law II
   (La Pierre)
Bioethics
   (Dresser) 
Con Law II
   (La Pierre)
Trusts & Estates
  (Nevins) 12-2
Patent/Trade Secret
  (Rai) 12-1:30 
Con Law II
   (La Pierre)
Alt Dispute Res, sec 1
   (Tokarz) 12-3
Law & Social Work (Aiken/Jonson-Reid)  12-3
Bioethics
   (Dresser) 
Con Law II
   (La Pierre)
Trusts & Estates
   (Nevins) 12-2
Patent/Trade Secret
  (Rai) 12-1:30 
1:00- 
  2:00
Evidence
   (Butler) 
Trusts & Estates
   (Nevins) 12-2 
Evidence
   (Butler)
Patent/Trade Secret
  (Rai) 12-1:30 
Alt Dispute Res, sec 1
   (Tokarz) 12-3
Law & Social Work (Aiken/Jonson-Reid)  12-3
Trusts & Estates
   (Nevins) 12-2 
Evidence
   (Butler)
Patent/Trade Secret
  (Rai) 12-1:30 
Interdisc Env Clinic
   (Lipeles) 1-3
2:00- 
  3:00
Labor Law II
   (Bernstein) 
Real Estate
   (Meiklejohn)
Transnational Litigation
  (Haley)
Labor Law II
   (Bernstein) 
Real Estate
   (Meiklejohn)
Transnational Litigation
  (Haley)
Transnational Litigation
   (Haley) 
Alt Dispute Res, sec 1
   (Tokarz) 12-3
Law & Social Work (Aiken/Jonson-Reid)  12-3
Labor Law II
   (Bernstein) 
Real Estate
   (Meiklejohn)
Interdisc Env Clinic
   (Lipeles) 1-3
3:00-
  4:00
*Adv Civ Pro Seminar
   (Norwood) 
*Immigrants/Citizens/
   Human Rights Seminar
  (Legomsky)
Int'l/Compar Competition Sem
  (Ellis)
*Int'l Investment Seminar
  (Mutharika)
*Landlord Tenant Seminar
  (Becker)
Reorg Sem
 (Keating/Palans/Schermer)
U.S. Attorney Clinic
   (Ruger)
Corporate Tax
  (Staudt) 3-4:30 
Land Use
   (Mandelker) 3-4:30
I P Licensing
   (McManis) 3:00-4:30
Law /Social Change
  (Epstein) 3-5
*Legal Ethics Seminar
   (Clark) 3-5
Pretrial-PK,sec 3 
  (Ferry) 3-6
Pretrial-PK,sec 5
  (Nowogrocki) 3-6
Corporate Tax
   (Staudt) 3-4:30 
Land Use
   (Mandelker) 3-4:30
I P Licensing
   (McManis) 3:00-4:30
MAKEUP
CLASS
TIME
3-5
4:00-
  5:00
Corporate Tax
   (Staudt) 3-4:30 
Land Use
   (Mandelker) 3-4:30
I P Licensing
   (McManis) 3:00-4:30
Pretrial-PK,sec 1
  (Rudder) 4-7
Pretrial-PK,sec 1

  (Rudder) 4-7
Jurisprudence
   (Paulson) 4:30-6
Patent Drftng
  (Kang/Kepler) 4:30-6
Cyberspace Law (Fendell/Sableman)4:30-6
Con Law II
   (Flagg) 4:30-6:30
Civil Just Clinic
   (Aiken) 4:30-6:30
Crim Just Clinic
   (Joy) 4:30-6:30
Law /Social Change
   (Epstein) 3-5 
*Legal Ethics Seminar
   (Clark) 3-5
Pretrial-PK,sec 3
  (Ferry) 3-6
Pretrial-PK,sec 5
  (Nowogrocki) 3-6
Advanced Trial
   (Rosen) 4-7
Pretrial-PK,sec 4 
  (Denner) 4-7
Estate Pl/Drafting
   (Brody) 4:30-6
Corporate Tax
   (Staudt) 3-4:30 
Land Use
  (Mandelker) 3-4:30 
I P Licensing
   (McManis) 3:00-4:30


Jurisprudence
  (Paulson) 4:30-6
Patent Drftng
  (Kang/Kepler) 4:30-6
Cyberspace Law (Fendell/Sableman)4:30-6
Con Law II
  (Flagg) 4:30-6:30
Business Pl/Dr
  (Newmark) 4:30-6:30
5:00- 

. . .

Trial
   (Goldwasser) 5-6 
Alt Dispute Res, sec 2 (Tokarz) 5-8
Alt Dispute Res, sec 3 (Freed)  5-8
Entertainment Pl/Drafting
  (Michelman/Schmitt) 5:30-7
Capital Punishment Clinic
  (Banner) 5:30-7:30
Jud Clerkship
   (Bobinette) 15 min.
  indiv bi-weekly mtgs 5:30-7:30
Construction Law Dr
  (Colagiovanni) 6-8
Pretrial-PK,sec 1
  (Rudder) 4-7 
Jurisprudence
  (Paulson) 4:30-6
Patent Drftng
  (Kang/Kepler) 4:30-6
Cyberspace Law   (Fendell/Sableman)4:30-6
Con Law II
   (Flagg) 4:30-6:30
Civil Just Clinic
   (Aiken) 4:30-6:30
Crim Just Clinic
   (Joy) 4:30-6:30
Business Acquisitions (Lehrer) 4:30-6:30
Pretrial-PK,sec 2
   (Mummert) 5-8
Pretrial-PK,sec 3
   (Ferry) 3-6 
Pretrial-PK,sec 5
  (Nowogrocki) 3-6
Advanced Trial
   (Rosen) 4-7
Pretrial-PK,sec 4
   (Denner) 4-7
Estate Pl/Drafting
   (Brody) 4:30-6
Entertainment Pl/Drafting
  (Michelman/Schmitt) 5:30-7
Alt. Dispute Res, sec 4 (Frankel) 6-9
Alt. Dispute Res, sec 5 (Larkin) 6-9
Jurisprudence
   (Paulson) 4:30-6
Patent Drftng
  (Kang/Kepler) 4:30-6
Cyberspace Law (Fendell/Sableman)4:30-6
Con Law II
   (Flagg) 4:30-6:30
Business Pl/Dr
  (Newmark) 4:30-6:30
Trial
   (Goldwasser) 6-8
 

*Seminar which may not meet as a group on a regular basis; see course description, first class assignment, or professor for details on meeting times.


Home Search Site Map