Law School Honors Outstanding Students, Selects Honorary Order of the Coif Initiate

Honorary Order of the Coif
Initiate Timothy Thornton

Each spring, the law school honors students from the top 15 percent of the class at a special Academic Excellence Reception. This year, members of the class of 2011 were saluted along with Honorary Order of the Coif initiate Timothy Thornton, JD ’80, a highly accomplished attorney in the areas of construction law and dispute resolution.

Thornton, president of Greensfelder, Hemker & Gale PC in St. Louis, stressed to the law students the importance of always adhering to a standard of professionalism and of understanding that every assignment, whether seemingly large or small, is vitally important.

Thornton is a member of the firm’s Board of Directors and an officer in the Construction Law Practice Group. He is a Fellow in the American College of Construction Lawyers and a frequent lecturer on construction law and related topics for the American Bar Association’s Forum on the Construction Industry, the Associated General Contractors of St. Louis, the National Business Institute, the Engineer’s Club of St. Louis, and other trade and industry groups. Thornton has also authored a number of publications on the topics of construction law and alternative dispute resolution.

Dean Kent Syverud and Vice Dean Peter Joy also made remarks. Joy, Associate Dean Janet Bolin, and Assistant Dean Colleen Erker presented each honoree with a gift and a chocolate “purse of gold,” in recognition of the ancient tradition in which initiates to the English Order of the Coif were honored for their achievements with purses of gold.

Members of the top 15 percent of the class of 2011

In other recognitions, during the Law School Commencement Ceremony, Associate Dean Bolin acknowledged the recipients of Law School Awards and Prizes. They are:

Genevra Alberti ­– Legal Practice Excellence Award
Louis Baer – Don Sommers Award in Professional Responsibility
Lisa Brown – Equal Justice Works Award
Patrick Busch – Judge Amandus Brackman Moot Court Award
Justine Casselle – Equal Justice Works Award
Clayton Chamberlain – William M. Pomerantz Trial Award
Steve Chiang – Clinical Legal Education Association (CLEA) Outstanding Student Award
Matthew Clarkson – Judge Amandus Brackman Moot Court Award
Katherine Crank – David M. Becker Public Service Fellow; Equal Justice Works Award; National Association of Women Lawyers Outstanding Law Graduate Award
Stephen Davis – Order of Barristers
Amy Delfyett – Equal Justice Works Award
Tiffany Ellis – Judge John W. Calhoun Trial Practice Award; Equal Justice Works Award; Jack Garden Humanitarian Award
David Eng – F. Hodge O’Neal Corporate Law Award
Kristen Erickson – Breckinridge Academic Award (First Year), Second Honors; Equal Justice Works Award; Stuart L. Oelbaum Public Service Fellow; American Bar Association Section of State and Local Government Law, Student Excellence Award
Alexis Farris – Family Law Award
Elizabeth Fehder – Excellence in Alternative Dispute Resolution Award
Sophie Fortin – Legal Practice Excellence Award
Jacob Galperin – Judge John W. Calhon Trial Practice Award; F. Hodge O’Neal Corporate Law Award
Margaret Gierse – Equal Justice Works Award
Ian Gross – Order of Barristers
Bruce Grubaugh – Charles Wendell Carnahan Award; Charles Wendell Carnahan Award
Elizabeth Gunter – David M. Becker Public Service Fellow; Equal Justice Works Award
Benjamin Harbuck – Don Sommers Award in Professional Responsibility
Jeryl Hayes – Dean’s Book Award
John Henry – Public Service Law Student of the Year
Andrew Holubeck – Don Sommers Award in Professional Responsibility
Jeffrey Johnson – Legal Practice Excellence Award
Daniel Kastner – International Academy of Trial Lawyers Award
Amanda Katz – Legal Practice Excellence Award; Order of Barristers
M. Imad Khan – International Academy of Trial Lawyers Award; F. Hodge O’Neal Corporate Law Award
Ryan Kusmin – Legal Practice Excellence Award
Kristle Lee – Order of Barristers
Katherine McRobbie – Judge Amandus Brackman Moot Court Award
Theresa Mohin – David M. Becker Public Service Fellow; Equal Justice Works Award
John Moore – Mary Collier Hitchcock Prize (Journal of Law and Policy)
Morgan Murphy – Charles Trobman Memorial Award; Equal Justice Works Award
Sarah Murray – Order of Barristers
Jessica Newman – David M. Becker Public Service Fellow
Jera Oliver – Equal Justice Works Award
Ryan O’Malley – Joseph Kutten Award in Insurance; Legal Practice Excellence Award
David Osborne – Legal Practice Excellence Award
Michelle Parthum – Milton F. Napier Trial Award
Samuel Peca – F. Hodge O’Neal Corporate Law Award
Aaron Penna – Don Sommers Award in Professional Responsibility
Michael Popper – F. Hodge O’Neal Corporate Law Award
Patrick Poston – Excellence in Alternative Dispute Resolution Award
Kristin Preiss – Excellence in Alternative Dispute Resolution Award
Rupa Rajagopalan – Breckinridge Academic Award (First Year), First Honors; Legal Practice Excellence Award
Jarrod Reece – Legal Practice Excellence Award
Alexandra Rieck – Order of Barristers
Kevin Roberts – David M. Becker Public Service Fellow; Equal Justice Works Award
Lauren Roberts – Excellence in Alternative Dispute Resolution Award
Alexander Rozett – Don Sommers Award in Professional Responsibility
James Ruffin – William M. Pomerantz Trial Award
Chelsea Schinnour – Equal Justice Works Award
Matthew Schoonover – Legal Practice Excellence Award
Jenny Shen – Equal Justice Works Award; Order of Barristers; Dean’s Book Award
Zachary Simpson – Legal Practice Excellence Award
David Sokol – Judge Amandus Brackman Moot Court Award
James Stanley – Mary Collier Hitchcock Prize (Global Studies Law Review); Order of Barristers
Tyler Tigges – Excellence in Alternative Dispute Resolution Award
Anna Ulrich – Dan Carter-Earl Tedrow Memorial Award
Sophia Vandergrift – Don Sommers Award in Professional Responsibility; Family Law Award; Mary Collier Hitchcock Prize (Law Review)
Jacob Vanzin – Order of Barristers
Drew Westbrook – International Academy of Trial Lawyers Award
Janelle Williams – Order of Barristers
Lorilei Williams – Equal Justice Works Award
Amber Woodward – Judge Myron D Mills Administrative Law Award
Yang Yang – International LL.M. Best Advocate Award
Denise Yasinow – Don Sommers Award in Professional Responsibility; International Academy of Trial Lawyers Award
Justin Young – American Bar Association Section of State and Local Government Law, Student Excellence Award; Legal Practice Excellence Award
James Zirkle – Breckrinridge Academic Award (Second Year), Second Honors; F. Hodge O’Neal Corporate Law Award